پرونده‌ای درباره حضور تکنولوژی در ورزش، فوتبال و جام جهانی
آخرالزمان همین‌جاست؟

اگر نگاهی به مسابقات ورزشی در چند دهه گذشته داشته باشیم، به‌ خوبی متوجه تغییرات کیفی این مسابقات می‌شویم؛ تغییری بزرگ و محسوس که به خوبی نشان از تحول در جنبه‌های گوناگون ورزش دارد. حالا ورزش در همه رشته‌ها پیشرفتی گسترده داشته و بدون‌شک چنین توسعه‌ای را مدیون ورود علم و تکنولوژی به آن است. ورود تکنولوژی باعث شد ورزش در جنبه‌های متفاوتی از نوع تمرینات و شکل حضور ورزشکاران گرفته تا اقلام ورزشی و حتی غذا‌خوردن آنان تحت ‌تأثیر قرار گیرد. اکنون دیگر ورزش از خوردن کیک و نوشابه در کنار زمین، تبدیل به اتفاقی علمی و شگرف شده است؛ رویدادی که درک، فهم و همراهی با آن، دروازه‌های موفقیت را می‌گشاید.

بین رشته‌های مختلف ورزشی، فوتبال حکایت دیگری دارد. در دهه‌های اخیر، ورود تکنولوژی به فوتبال بخش زیادی از اتفاقات این رشته را تغییر داد. از آن روزهایی که از فیلم‌برداری یک مسابقه فوتبال با 20 دوربین شگفت‌زده می‌شدیم، مدت‌ها گذشته و تکنولوژی در فوتبال آن‌قدر نفوذ کرده که می‌توان گفت دیگر آن‌ها جزیی جدایی‌ناپذیر از این رویداد پرطرفدار تلقی می‌شوند.

امروزه و با بررسی هر یک از ارکان ورزش فوتبال، می‌توان شاهد حضور تکنولوژی بود و از قضا کسانی که این هم‌نشینی را درک نکرده‌اند، بی‌شک نمی‌توانند ورود به عرصه‌های بزرگ ورزشی را به خوبی درک کنند. استادیوم‌های فوتبال، زمین‌های چمن، تیم‌های بزرگ آنالیز، اقلام گوناگونی مانند لباس‌، کفش ورزشی و ... بسیاری از مواردی است که بی‌شک گواه نقش کاربردی تکنولوژی در فوتبال است.

به‌تازگی و در آخرین اتفاق، در جام جهانی 2018 روسیه سیستم کمک‌داور ویدیویی نیز به این مسابقات اضافه شده تا شاهد آخرین گام‌های حضور تکنولوژی در فوتبال باشیم. تکنولوژی جریان فوتبال را به‌طور حیاتی تغییر داد و به‌زودی از تکنولوژی‌هایی مانند خط دروازه، GoalControl، Cairos GLT، Goalminder، توپ هوشمند، سیستم ضدپهپاد و... بیش‌تر خواهیم شنید.

فوتبال اکنون به‌عنوان صنعتی بزرگ در جهان مطرح است؛ صنعتی سودآور که بخش مهمی از سرمایه‌داران دنیا حضوری فعال در آن دارند. سالانه از مسایلی مانند حق پخش تلویزیونی، پول‌های هنگفتی در عرصه فوتبال جابه‌جا می‌شود که باعث نقل‌و‌انتقال‌های چندصدمیلیونی در بازار فوتبال دنیا شده است. کار به جایی رسید که در پنجره زمستانی سال 2018 (ژانویه)، فقط باشگاه‌های لیگ برتر فوتبال انگلیس در بازار نقل‌و‌انتقالات زمستانی، در مجموع ۴۹۰ میلیون یورو برای خرید بازیکنان جدید پرداخت کردند؛ اتفاقی که رکوردی بی‌سابقه در این مسابقات به حساب می‌آمد. قطعا چنین صنعت بزرگی بدون تکنولوژی نمی‌تواند دوام چندانی داشته باشد.

جام جهانی 2018 روسیه به همین دلایل یکی از مهم‌ترین نقاط عطف تاریخ فوتبال خواهد بود؛ مسابقاتی که به خوبی می‌توان در آن تبلور تکنولوژی در ورزش را مشاهده کرد. هرچند حضور تکنولوژی و وابسته‌شدن به آن، یکی از مواردی است که در دنیا به‌شدت محل بحث میان موافقان و مخالفان است؛ اما می‌توان گفت دیگر فوتبال، جام جهانی و ورزش، بدون تکنولوژی نمی‌توانند راهی از پیش ببرند. آخرین سنگر فتح‌نشده برای تکنولوژی مقوله داوری فوتبال بود که حالا می‌توانیم هم‌نشینی فوتبال و تکنولوژی را علنی شاهد باشیم.

فوتبال به‌عنوان سنت و بخشی از فرهنگ مردم بریتانیا شناخته می‌شود؛ اما این سنت با گسترش خود، درها را برای ورود همه تکنولوژ‌ی‌ها باز کرده تا صنعت فوتبال با قدرت به راه خود ادامه دهد. گویا آخرالزمانی شکل گرفته که عامل بزرگ آن تکنولوژی بوده است. پرونده پیش‌رو دقیقا با توجه به همین دغدغه‌ها به واکاوی این حضور و زمینه‌های رویارویی فوتبال و تکنولوژی می‌پردازد و نگاهی موشکافانه به ورود تکنولوژی در جام جهانی خواهد داشت.

پیشنهاد پیشران توسعه به شما : فناوری در خدمت فوتبال