دعوت به تماشای مستندی برای بحران آب؛

وقتی مادرمان را می کشیم!

فیلم مستند، پرونده ای ست گشوده از یک دغدغه یا دلمشغولی. در واقع مستندسازان، با ساخت فیلم دریچه ای به دنیایی از دانسته ها و داشته های شان که از دنیای واقعیت ها برگرفته شده، باز می کنند.

یک کارآفرین حوزه کشاورزی مطرح کرد:

ظرفیت های ICT در آموزش

تهمینه قزوینی‌، نایب‌رئیس کمیسیون اتاق تعاون کرمانشاه و عضو کمیسیون کشاورزی تهران زن کارآفرینی است که در حوزۀ کشاورزی و دامپروری فعال است. او مدیرعامل اتحادیۀ دام سنگین استان کرمانشاه نیز هست و به واسطۀ مدیریت 300 دامداری در غرب کشور و با‌لطبع ضرورت شناخت و کار در حوزۀ زنجیرۀ غذایی دام، به کشاورزی و کشت واقف است.

نشریه اکونومیست:

کشاورزی هوشمند، آیندۀ کشاورزی

نشریۀ اکونومیست در یکی از گزارش‌های اخیر خود از نسل جدید، از تحولات در حوزۀ تولید محصولات کشاورزی خبر داد؛ مسیری که تولید در کشاورزی را مانند تولید محصولات کارخانه‌ای می‌کند. موضوعی که به مدد استفاده از دانش جدید، تکنولوژی و فناوری اطلاعات محقق می‌شود و همین راه می‌تواند در عین افزایش تولید، میزان بهره‌برداری از منابع را کاهش دهد.

علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی:

ابزارها و دانش کشاورزی کشور جواب‌گوی بحران‌ها نیست

بحران کم‌آبی یکی از چالش‌های پیشِ‌روی کشور است و کشاورزی به ‌عنوان صنعتی که بیشترین مصرف آب را به خود اختصاص داده است، یکی از موارد خطر در بحث آب شناخته می‌شود؛ ازاین‌رو کارشناسان بر این اعتقاد هستند که با استفاده از تکنولوژی‌های روز می‌توان مصرف آب در صنعت کشاورزی را بهینه کرد

بحران آب یک بحران چندوجهی است

اقتصاد دولتی؛ مانع توسعه تکنولوژی در کشاورزی

بحران آب یک بحران چند‌وجهی است و عوامل متعددی در آن نقش دارند. به نقل از برخی از منابع 70 و برخی دیگر تا 90 درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود. روند تغییرات شاخص بهره‌وری آب در کشاورزی، حاکی از رشد آن در یک دهه‌ی اخیر بوده است...

پیشران توسعه ضرورت خصوصی سازی در بخش کشاورزی را بررسی می‌کند:

فضای رقابتی؛ کلید ورود تکنولوژی به کشاورزی

سرمایه‌گذاری، کلید رشد اقتصادی هر کشور به شمار می‌آید. خصوصی‌سازی با فراهم کردن فضای رقابت و ایجاد نظام حاکم بر بازار، بنگاه‌ها و واحدهای خصوصی را وادار می‌کند عملکرد مناسب‌تری نسبت به بخش عمومی داشته باشند.

فناوری و انقلاب جدید کشاورزی

نسل جدید ربات های هوشمند

به نظر می‌رسد به واسطه‌ی پیشرفت در علم رباتیک و فناوری‌های حسی، یک انقلاب فناوری در کشاورزی در شرف وقوع است تا شیوه‌های جدیدی در کشاورزی خلق کند.در طول قرن‌ها، کشاورزان در تلاششان برای محصول بیشتر، فناوری‌ها بیشتری به کار گرفته‌اند؛ این اعتقاد که «بزرگ‌تر بهتر است» کشاورزی را تحت استیلای خود قرار داده و اقداماتی با مقیاس کوچک را غیرعملی کرده است، اما پیشرفت‌ها در فناوری‌های رباتیک و حسی تهدیدی برای از میان برداشتن مدل امروز کسب‌و‌کار کشاورزی است.

بررسی نقش فناوری اطلاعات در کشاورزی در گفت و گو با طاهره جلالی :

گام مؤثر فناوری در اصلاح کشاورزی و محیط زیست

طاهره جلالی، پژوهشگری است که فضای آموزشی را در ایران (دانشگاه شیراز) و استرالیا (ملبورن) تجربه کرده است. زمینه‌ی مطالعاتی او اکولوژی گیاهان مهاجم است. جلالی با تأکید بر نقش فناوری و فناوری اطلاعات بر توسعه‌ی کشاورزی، توسعه‌ی این مسیر را راهکاری برای حل مشکل آب می‌داند.

گزارش بانک جهانی از استفاده از ICT در کشاورزی کشورهای آفریقایی؛

ICT چگونه کشاورزی آفریقا را نجات می دهد؟

برنامه‌ی استراتژیک ICT برای صنعت کشاورزی، که بزرگ‌ترین بخش اقتصادی در اکثر کشورهای آفریقایی است، بهترین فرصت برای رشد اقتصادی و کاهش فقر در این قاره را ارایه می‌دهد. امنیت غذایی برای بقای افراد، خانواده‌ها و درنهایت ملت‌ها مهم است. با این حال، بخش کشاورزی آفریقا نیز در 40 سال گذشته با افول روبه‌رو شده است.

معاون مدیر‌کل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو مطرح کرد:

شفافیت، اصل اساسی مدیریت آب

نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمامی حوزه‌های مدیریتی و دانشگاهی اجتناب‌ناپذیر شده است. کمبود آب اما در ایران به وضعیتی بحرانی رسیده و نحوه‌ی مدیریت منابع آب به موضوع پر‌اهمیتی بدل شده است. فناوری اطلاعات و بهره‌گیری از آن در این حوزه می‌تواند نقش ویژه‌ای ایفا کند.

علی اکبری، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی:

اراضی کشاورزی نیازمند مدیریت مناسب است

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، بشر به این فکر افتاده تا مشکلات و دغدغه‌های خود در موضوعات مختلف را از این طریق حل کند. در عرصه‌ی کشاورزی هم با وجود بحران آب در ایران راهی جز استفاده از فناوری ارتباطات وجود ندارد. استفاده از راه‌های مدرن آبیاری و کشت از جمله راه‌حل‌های فائق آمدن بر مشکلات در این زمینه است.

گفت‌و‌گو با حسینعلی بهرامی، دبیر ستاد توسعه‌ی فناوری‌های آب و خشکسالی مطرح کرد:

ورود دانش بنیان ها به بحران آب

ستاد توسعه‌ی فناوری‌های آب، خشک‌سالی، فرسایش و محیط‌زیست را می‌توان یکی از مهم‌ترین ستادهای ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری دانست. از این جهت که ایران همواره کشوری خشک و نیمه‌خشک بوده و این مسأله از سازه‌های آبی گذشتگان مشخص است؛ سازه‌هایی که نشان از اهمیت بالای حفظ و نگهداری و استفاده‌ی بهینه از منابع آبی دارند.