آیا اشتباهات داوری بخشی از فوتبال خواهد بود؟
این فوتبال لعنتی !

وقتی از فوتبال حرف می‌زنیم، دقیقا از چه چیزی سخن می‌گوییم؟ شاید جواب این سؤال چندان دشوار نباشد. ممکن است عده‌ای فوتبال را یک رشته ورزشی بدانند، عده‌ای آن را یک اتفاق بزرگ‌تر بپندارند و عده‌ای نیز آن را خودِ زندگی تصویر کنند. هرچه که باشد، این رشته جذاب ورزشی، امروز پرطرفدار‌ترین اتفاقی است که در دنیای ورزش رخ داده است. فوتبال از آن ورزش‌هایی است که می‌توان درباره‌اش حرف‌هایی اساسی زد و از دلایل اهمیتش بسیار سخن گفت؛ اما اگر بخواهیم خلاصه درباره فوتبال حرف بزنیم، شاید دردسترس‌ترین دلیل اهمیت‌داشتن و پرطرفداربودن آن، ساده‌بودن این رشته ورزشی است. ورزشی که شاید سخت‌ترین قانون آن آفساید باشد و به همین دلیل است که گوی سبقت را از ورزش‌های دیگر ربوده است.

حالا فوتبال دوباره در آستانه یکی از لحظات تاریخی‌ خود قرار گرفته است. ورزشی که امروز دنیا را به قبضه خود درآورده و به‌راستی تبدیل به صنعتی پر‌سود شده، هر چهار سال یک بار جهان را کاملا مقهور اتفاقات خود می‌کند. رقابت‌های جام جهانی فوتبال هر چهار سال یک بار جهان را به آوردگاهی می‌خواند که دیگر چندان احتیاج نیست شیفته یا مجنون فوتبال باشید تا از آن لذت ببرید؛ زمانی که بخش مهمی از مردم دنیا اهالی فوتبال می‌شوند و حرف مشترک تمام دنیا برای یک ماه، هر روز و هر شب درباره فوتبال است.

جام جهانی که برای همه اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد، می‌توان ده‌ها صفحه مطلب نوشت، در سال 2018 و در روسیه میزبان اتفاقی تازه است. قرار است از این جام جهانی، سیستم کمک‌داور ویدئویی (VAR) در جام جهانی به کار گرفته شود و این خود یکی از بزرگ‌ترین سورپرایزها برای علاقه‌مندان به فوتبال خواهد بود.

حضور کمک‌داور ویدئویی تا این لحظه با موافقان و مخالفان زیادی همراه بوده است. بحث درباره چگونگی به‌کارگیری و زمان استفاده از آن، به‌قدری بالا گرفته که هنوز نمی‌توان مشخص کرد حضور این میهمان تازه در جام جهانی 2018 روسیه، تا چه اندازه می‌تواند مفید باشد و به «منصفانه‌تر» برگزار‌شدن مسابقات -آن‌گونه که مقامات فیفا مدعی هستند- کمک کند.

با‌این‌حال، حضور VAR در جام جهانی یک بحث دیگر را نیز مطرح کرده است؛ بحثی که سال‌هاست میان علاقه‌مندان به فوتبال دست‌به‌دست می‌شود. یک لحظه فکرکردن به تاریخ جام جهانی و همه لحظات تلخ و شیرینی که مسابقات فوتبال برای طرفداران این رشته رقم زده، جام جهانی را به عرصه‌ای متفاوت تبدیل کرده است. بخش مهمی از این رویکرد نوستالژیک‌، محصول قضاوت‌ها و اشتباهات داوری است و داوران بی‌شک یکی از تأثیرگذارترین آدم‌ها در تاریخ جام‌های جهانی بوده‌اند.

این مسأله تا آن‌جا ادامه پیدا کرده که اکنون ‌می‌توان گفت بخش مهمی از نوستالژی‌های طرفداران فوتبال، با تصمیم‌های داوران شکل گرفته است. از این زاویه، ورود VAR شاید سمی مهلک برای همه نوستالژی‌های جام جهانی باشد. قرار است این سیستم به داورها کمک کند تصمیم‌های بهتری در مسابقات بگیرند. از این زاویه، می‌توان یک بازخوانی تاریخی درباره ضرورت‌ها و عدم ضرورت‌های استفاده از تکنولوژی در فوتبال داشت و لحظه‌هایی را زنده کرد که تکنولوژی می‌توانست در جام جهانی باشد و نبود. هرچه که باشد، نمی‌توان از این نکته گذشت که بخش مهمی از روح فوتبال با اشتباهات داوری رقم خورده و اکنون در تبدیل‌شدن فوتبال به یک صنعت، احتیاج است همه‌چیز در قالب جدیدی تعریف شود؛ قالبی که احتمالا به هواداران کمک خواهد کرد نوستالژی‌هایشان را با VAR بسازند؛ سیستمی که حضور آن در جام جهانی 2018 روسیه، نماد بارز یک اتفاق تاریخی است و لحظات همه علاقه‌مندان به فوتبال را با خود پر خواهد کرد.

حالا دیگر اشتباهات داوری نمی‌تواند به این سادگی‌ها جزیی از فوتبال محسوب شود؛ چرا‌که مفروض پذیرفته‌شده‌ «اشتباهات داوری جزیی از فوتبال است»، به‌تدریج رنگ خواهد باخت. دیگر آنچه فوتبال با آن دچار افت‌و‌خیز، فریاد و جنجال و همه زیبایی‌ها و زشتی‌ها می‌شد، در شرایط گذشته قرار ندارد. اکنون قرار است برای داور شرایطی فراهم شود و آن‌گونه که ما به این رشته نظر و حکم‌های خودمان را صادر می‌کردیم، داور نیز از همین امکانات برخوردار باشد. در این وضعیت هیچ اشتباهی از داور قبول نخواهد شد.

حالا می‌توان آماده یک دنیای تازه بود؛ دنیایی که بسیاری از اتفاقات را در سایه رویکردهای تلویزیونی و تصاویر دوربین‌ها درخواهد آورد؛ دنیایی که هر چیزی هم در آن تغییرپذیر باشد، بازهم به تغییر یک مسأله هیچ کمکی نخواهد کرد. دنیای دیروز و امروز نشان داده و احتمالا دنیای فردا نیز نشان خواهد داد که این فوتبال لعنتی خود را با همه‌چیز وفق می‌دهد؛ تنها به زمان احتیاج است و لذت‌بردن از تغییراتی که به‌تدریج جزیی از زندگی ما می‌شود.

پیشنهاد پیشران توسعه به شما : توپ پُر منتقدان VAR