توپ پُر منتقدان VAR

شاید از آن زمانی که فدراسیون جهانی فوتبال به صورت رسمی خبرِ استفاده از سیستم کمک‌داور ویدئویی را در جام جهانی 2018 روسیه اعلام کرد، تا وقتی که کولیا آندرس، داور بازی استرالیا و فرانسه، برای اولین‌بار از این سیستم استفاده کرد و یک ضربه پنالتی به سود فرانسه گرفت، فکرش را هم نمی‌کرد استفاده از این تکنولوژی جدید در جام جهانی تا این حد چالش‌برانگیز باشد. از وقفه‌های طولانی در بازی گرفته تا تصمیمات اشتباهی که داوران با استفاده از VAR اتخاذ کردند، توپ منتقدان استفاده از این سیستم پرهزینه در مسابقات فوتبال را بسیار پرصداتر از گذشته کرده است؛ کسانی که معتقدند این سیستم نه‌تنها اشتباهات را در بازی کاهش نداده، بلکه تهدیدی بالقوه برای روح و جذابیت فوتبال است. هرچند فیفا با تمام قوا وارد میدان شده و مدعی است در 17 بار استفاده از این سیستم در دور مقدماتی، تمام تصمیمات آن به جز یک مورد، همگی کاملا درست اتخاذ شده است.

یوسف بلهندا

بازیکن تیم ملی مراکش

تکنولوژی VAR برای کمک‌کردن به تیم‌های بزرگ است. این واقعا ناامید‌کننده است. توپی را که به دست پیکه خورد و پنالتی بود، داور نگرفت.

اگه هارید

سرمربی تیم دانمارک

شاید چک‌کردن اتفاقات بازی در یک اتاقک تاریک، کار درستی به نظر بیاید؛ اما به نظر من این مسئله از لذتِ تماشای فوتبال کاسته است. من نمی‌دانم آیا کاربرد VAR در بلند‌مدت جواب‌گو خواهد بود یا نه!

ژائو ماریو

بازیکن تیم‌ ‌ملی پرتغال

متأسفانه صحنه‌های بازبینی باعث می‌شود تا بازی زیاد از جریان بیفتد و این اصلا خوب نیست. با این شرایط بازی‌کردن سخت شده است.

کنفدراسیون فوتبال برزیل

در دو صحنه به خاطر اشتباهات محرز داور، مشکلاتی رخ داد، از این جهت که آنها جزو موارد قابل بازبینی بودند که داور می‌بایست آنها را با استفاده از کمک‌داور ویدئویی بررسی می‌کرد. موضع کنفدراسیون این است که می‌‌خواهد بداند آیا آن صحنه‌ها بازبینی شده‌اند یا نه. ما می‌گوییم شفافیت در این حوزه ضروری است.

جوکوویچ

ستاره تنیس صربستان

در مجموع فکر می‌کنم از این فناوری به‌خوبی در جام جهانی استفاده شده است. در بعضی بازی‌ها مثل بازی صربستان و سوئیس، داور باید از این فناوری استفاده می‌کرد. فکر می‌کنم فوتبال ۱۰ سال پیش باید از این فناوری بهره می‌برد.

پیر لویجی کولینا

رئیس کمیته داوران فیفا

همیشه گفتیم کمک‌داور ویدئویی به معنای ازبین‌رفتن تمامی اشتباهات نیست. هنوز هم ممکن است اشتباهی رخ دهد؛ اما با این فناوری موفق شدیم تعداد اشتباهات را بسیار کاهش دهیم. یکی از نگرانی‌ها این بود که استفاده از VAR باعث وقفه طولانی در جریان بازی شود؛ اما در جام جهانی روسیه به طور میانگین در هر صحنه‌ای که داور مجبور به بازبینی تصاویر شده، تنها ۸۰ ثانیه زمان برده است.

کارلوس کی‌روش

سرمربی تیم ملی ایران

من تلاش بسیاری کردم تا VAR وارد فوتبال شود. اما حالا باید به خانه برگردم. من نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده؛ درحالی‌که پنج داور در آن اتاق نشسته بودند. ما فقط می‌خواهیم بدانیم قوانین چیست. می‌دانم که گروهی پشت صحنه، بازی را کنترل می‌کنند، می‌دانم که این کار را با حسن نیت انجام می‌دهند؛ اما ما هم باید بدانیم چه اتفاقی می‌افتد. همه صحنه‌ها باید بررسی شود، نه اینکه وقتی صحنه واضح نیست، از VAR استفاده کنیم یا وقتی واضح نیست، برای ضربه آرنج، کارت زرد بدهیم. این بازی برای مردم است و همه باید در جریان باشند. یا دیگر نباید از VAR استفاده شود یا اینکه مانند راگبی همه‌چیز واضح باشد.

پیشران توسعه به شما : این فوتبال لعنتی !