درباره تکنولوژیهای حاضر در بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان
جام جهانی علم و فوتبال 2018 روسیه

در سال‌های گذشته فناوری‌های مختلفی به فوتبال راه پیدا کرده که هدف آن‌ها کمک به داوران، رهگیری فعالیت‌های بدنی بازیکنان و افزایش ایمنی ورزشگاه‌ها و مواردی از این دست بوده است. فوتبال، این ورزش جذاب و پدیده شناخته‌شده جهان، سال‌های‌ سال با حفظ چهره سنتی خود، جذابیتش را در سطحی بالا حفظ کرده بود، اما نفوذ ناعدالتی در فوتبال و اشتباهات عجیب داوران، باعث شد فیفا با حضور رییس جدید و ضدفسادش؛ یعنی جیانی اینفانیتوی ایتالیایی - سوئیسی، تن به مدرن‌کردن فوتبال بدهد. پیش‌تر سپ بلاتر، رییس قبلی فیفا که با جنجال و اتهام‌های متعددی درباره فساد در فوتبال از ریاست فیفا برکنار شد، با استفاده از فناوری مخالف بود و می‌گفت فوتبال باید شکل سنتی خود را حفظ کند تا جذابیتش از بین نرود. اشتباهات داوری زیاد در فوتبال و به‌ویژه در جام جهانی 2010 آفریقای‌جنوبی، باعث شد او هم تن به فناوری گل لاین یا چشم شاهین بدهد.

در جام جهانی 2018 روسیه، البته فناوری‌های زیادی علاوه بر گل لاین دیده می‌شود. کمک‌داور ویدئویی، شاخص‌ترین فناوری مسابقات جام جهانی خواهد بود. این سیستم پس از مدت‌ها دعوا برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر داوران در «جام کنفدراسیون‌ها» به زمین‌های فوتبال راه پیدا کرد و سپس در لیگ‌های معتبر «سری آ» ایتالیا و «بوندس‌لیگای» آلمان و در جام جهانی جوانان کره‌جنوبی از آن استفاده شد. منتقدان این سیستم می‌گویند این فناوری، فوتبال را دچار افت سرعت می‌کند و بازبینی صحنه‌ها از سوی کمک‌داور ویدئویی نیز وقت فوتبال را می‌گیرد و فوتبال را تبدیل به والیبال می‌کند. جنجال‌های زیادی برای استفاده از این سیستم به وجود آمده است. از این سیستم می‌توان در چهار حالت استفاده کرد: تشخیص ردشدن کامل توپ از خط دروازه، تشخیص ضربه پنالتی، دادن کارت قرمز و شناسایی بازیکن خطاکار. پس از درخواست بازبینی فیلم از سوی داور، تیم کمکی فیلم را از زوایای مختلف مشاهده کرده و رأی خود را از طریق هدست به داور اعلام می‌کند، اما اگر این تیم نتواند تصمیم قاطعی بگیرد، داور بازی سه انتخاب دارد: با توجه به رأی تیم کمکی تصمیم‌گیری کند، بر اساس نظر خود عمل کند یا فیلمِ بازی را با استفاده از بخش دیگری از سیستم که یک مانیتور ویژه نصب‌شده در کنار زمین است، بازبینی کرده و نظر خود را با توجه به آن اعلام کند. این مانیتور برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر، نمای بازی را هم‌زمان از چهار زاویه مختلف نشان می‌دهد و البته مطمئنا همه این ماجراها سرعت فوتبال را می‌گیرد و ادعاهای منتقدان را ثابت می‌کند. فیفا در کارگاه‌های اخیری که برای داوران برگزار کرده، سعی کرده سرعت استفاده تیم داوری از این سیستم را بالا ببرد، اما دقت‌کردن کمک‌داور ویدئویی در بازبینی صحنه‌ها، نمی‌تواند بدون اتلاف وقت باشد.

 

علاوه بر سیستم کمک‌داور ویدئویی، تکنولوژی گل لاین یا خط دروازه نیز از فناوری‌های استفاده‌شده در جام جهانی است که گل لاین به سیستم کمک‌داور ویدئویی لینک و سینک شده است. این فناوری مجموعه‌ای از ابزارهاست که مسیر توپ را دنبال کرده و عبور آن را از خط مشخص می‌کند. فیفا و ایفاب سیستم‌های مختلفی را برای پیاده‌سازی این فناوری تأیید کرده‌اند که عمدتا بر ردیابی دوربین یا سنسورهای میدان مغناطیسی متکی هستند. آلمانی‌ها سیستم کاملی از گل لاین را ارایه کرده‌اند و با نصب 14 دوربین با سرعت بالا در نقاط مختلف ورزشگاه، هفت دوربین را روی خط دروازه‌ها متمرکز کرده‌اند که با شبیه‌سازی لحظه ورود توپ به دروازه، صحنه را به صورت سه‌بعدی و چهاربعدی ترسیم و گل‌شدن یا نشدن توپ را به داور اعلام می‌کنند. در صورت تشخیص عبور توپ از دروازه، آلارم‌های ویژه‌ای، هشدارهای رمزنگاری‌شده را از طریق بازوبند هوشمند به داور بازی ارسال می‌کنند. علاوه بر این، مانند سال‌های قبل، امکان برقراری ارتباط از طریق هدست‌های رادیویی برای داوران نیز وجود دارد که در جام جهانی 2014 برزیل هم مشاهده شد.

 

امسال در جام جهانی علاوه بر فناوری‌هایی که اعلام شد، توپ جام جهانی نیز هوشمند شده است. توپ تل‌استار با استفاده از طیف رنگ‌هایی که در آن استفاده شده، میزان انعکاس نور را زیر نور مستقیم آفتاب یا در محیط‌های با نور ناکافی در حد مناسبی حفظ می‌کند و باعث می‌شود در هر شرایط آب‌و‌هوایی توپ هم در تصاویر تلویزیونی دیده شود و هم برای بازیکنان و تماشاگران مشخص باشد. علاوه بر همه این ویژگی‌ها، توپ جام جهانی میکروچیپی دارد که اطلاعاتی جالب مانند سرعت و مسیر حرکت آن را محاسبه می‌کند و قرار است به تماشاگران تلویزیونی و کاربران سایت فیفا اعلام کند.

 

در مسایل امنیتی و با توجه به تهدیدهای داعش و گروه‌های تروریستی، وزارت دفاع و نیروهای امنیتی روسیه با همکاری کمیته امنیت فیفا، دوربین‌ها و پهپادهای ویژه‌ای برای مقابله با این اقدامات تماشاگران و دیگر پهپادهای ناشناس (سیستم ضدپهپاد) طراحی کرده است و از آن‌ها در خلال جام جهانی استفاده می‌شود. در روسیه همه‌چیز تحت کنترل است؛ هرچند فیفا از نبود دوربین‌های ترافیکی ویژه در شهرهای میزبان انتقاد کرده است، اما روس‌ها ورزشگاه‌ها و خیابان‌های اطراف ورزشگاه‌های میزبان را زیر نظر گرفته‌اند.

پیشنهاد پیشران توسعه به شما : ویدئوچک روح جوانمردانه فوتبال را حفظ می‌کند