هومن افاضلی درباره تأثیر تکنولوژی در ورزش می‌گوید:
خروج از فوتبال سنتی با VAR

هومن افاضلی را فوتبالی‌ها رسما از زمانی شناختند که در کنار علی دایی در تیم ملی حضور پیدا کرد. او سپس هدایت تیم امیدهای ایران را بر عهده گرفت و در آخر در نفت تهران، لیگ هفدهم را به پایان رساند. او با این تیم تهرانی استارت خوبی داشت و نتایج پذیرفته‌شده‌ای گرفت و آن‌ها را از قعر جدول دور کرد؛ اما مشکلات مالی عجیب‌و‌غریب، انگیزه را از بازیکنان این تیم گرفت و در نهایت آن‌ها را به‌عنوان تیم پانزدهم جدول، راهی لیگ یک کرد. افاضلی یکی از معدود مربیان وطنی است که اهمیت زیادی به به‌روز‌بودن می‌دهد و به دلیل همین، هرازچندگاهی در کلاس‌های خارج از کشور شرکت می‌کند. او در گفت‌و‌گو با ما، درباره تأثیر تکنولوژی در ورزش صحبت کرد.

آقای افاضلی اجازه دهید برای شروع بحث، درباره تأثیرات تکنولوژی در ورزش صحبت کنیم.

به‌هر‌حال دنیا به مسیری می‌رود که باید از پیشرفت‌های حاصله در ورزش استفاده کنیم. تکنولوژی‌هایی می‌توانند کمک‌حال ورزش باشند که از بیرون بیایند و بتوانند به مسایل پایه‌ای داخل ورزش چیزی اضافه کنند تا کار به نحو احسن انجام بگیرد؛ برای مثال، در بحث‌های پزشکی یا روان‌شناسی یا استفاده از سیستم‌های دیجیتال در تصمیم‌گیری مربیان. در رشته‌های جمعی و حتی رشته‌های فردی نیز از دانش‌های بیوتکنولوژی بهره برده می‌شود تا ورزشکاران، بدن‌ آماده‌تری برای مسابقه‌های مختلف داشته باشند.

 

پیشرفت تکنولوژی در لباس و پوشاک ورزشکاران نیز نقش بسیار مهمیرا ایفا میکند؛ دراینباره چه نظری دارید؟

تکنولوژی در پوشش ورزشکاران نیز تأثیرگذار خواهد بود. این روزها از کفش و لباس بگیرید تا محل تمرین افراد، با استفاده از تکنولوژی با تغییرات زیادی مواجه بوده است. رشد سریع رشته‌های رکوردی، مدیون ورود این تکنولوژی‌ها به حساب می‌آید. شما کفش فوتبالیست‌ها و ورزشکاران را ببینید که چقدر نسبت به گذشته فرق کرده است. نه‌تنها در بحث زیبایی بلکه در جنس به‌کاررفته و همچنین زیره‌ی این کفش‌ها که دویدن را ساده می‌کند و اجازه می‌دهد تا فوتبالیست‌ها به‌راحتی و با تمام نقاط پا به توپ ضربه بزنند و گرفتن توپ را برای دروازه‌بان، سخت کنند و تعادل خودشان نیز از بین نرود. روی مرکز ثقل توپ‌ها کار شده تا دروازه‌بان‌ها برای گرفتن آن به مشکل بربخورند و تعداد گل‌های رد‌و‌بدل‌شده، افزایش پیدا کند. از طرفی دستکش‌های جدید تولیدشده برای دروازه‌بان‌ها نیز قابلیت‌های فراوانی دارد که به آن‌ها کمک می‌کند توپ‌ها را با قدرت بیشتری مهار کنند.

از تأثیر تکنولوژی در پیشرفتهترشدن ورزشگاهها و زمینهای چمن بگویید. آیا این تحولات باعث تغییرات محسوسی شده است؟

کیفیت زمین‌های چمن نسبت به گذشته بسیار فرق کرده و این مسأله‌ای است که شما می‌توانید به‌راحتی مشاهده و لمس کنید. در بخش بعدی، مسؤولان ورزشگاه‌ها شرایطی را با استفاده از علم روز دنیا ترتیب داده‌اند تا صدای تماشاگران در ورزشگاه اکو داشته باشد و تأثیر بیشتری روی بازیکنان و در نهایت روی کیفیت بازی و حساسیت آن بگذارد.

 

بیشک یکی از ملموسترین تأثیرات تکنولوژی در ورزش، پدیده ویدئوچک یا همان VAR است. شما با این مقوله موافقید یا خیر؟

قطعا با این کار تقلب کم‌تری می‌شود. پیش از آن قانون گل لاین تکنولوژی هم وارد شده بود. امسال هم در بوندسلیگا از قانون ویدئوچک یا همان کمک‌داور ویدئویی استفاده کردند. با این کارها فوتبال از حالت سنتی خارج شده و باعث می‌شود تصمیمات داوری درست‌تر باشد. مطمئن باشید اگر این قانون در لیگ قهرمانان اروپا امسال استفاده می‌شد، فینالیست‌ها تیم‌های دیگری بودند. همه دنبال این هستند تا حق را به حق‌دار بدهند. همه دوست دارند تیم‌هایی که حقشان است در همان زمین مسابقه به حق خود برسند و تصمیمات داوری تأثیری در نتیجه کار نداشته باشد. در این راه، کمک‌های زیادی نیز به انسان می‌شود. تکنولوژی در بیرون از زمین مسابقه نیز به کمک داوران ‌آمده و آن‌ها با تمرینات مدرنی که انجام می‌دهند، می‌توانند از لحاظ جسمانی در سطح بالایی باشند.

 

تکنولوژی میتواند چه خدماتی را به مربیان ارایه دهد؟

سال 2016 بود که به کلاسی در ترکیه رفتم. آن‌جا بحث بر سر این بود که چگونه از تکنولوژی مدرن، در امر کوچینگ و مربیگری استفاده کنند. یکی از بحث‌های مطرح‌شده این بود که شما چگونه بتوانید با این علم، بازیکن مورد نیازتان را خریداری کنید. براي مثال، تیم بورسیا‌دورتموند، روبرت لواندوفسکی را به بایرن‌مونیخ فروخت و به‌جای او چیرو ایموبیله را از فوتبال ایتالیا به خدمت گرفت، اما این خرید جواب نداد و ایموبیله فصل فاجعه‌باري‌ را پشت سر گذاشت. در این جلسه، تحلیل جامعی دراین‌باره صورت گرفت که چرا این ستاره ایتالیایی نتوانست در لباس زردپوشان آلمانی موفق باشد؟ با استفاده از تکنولوژی جدید، گل‌های دورتموند با لواندوفسکی بررسی شد. سپس گل‌های ایموبیله در تیم باشگاهی قبلی‌ او ارزیابی شد. این‌که این دو بازیکن در چه کانال‌هایی موفق به گل‌زنی می‌شدند نیز به نقد گذاشته شد. در نهایت همه به این نتیجه رسیدند که شیوه بازی این دو مهاجم با هم مچ نیست و به همین دلیل دورتموند نتوانست از ایموبیله بازی بگیرد. گواردیولا در تیم‌هایی که سرمربیگری می‌کند، آرشیوهای مخصوصی دارد که در آن تمام اشتباهات و کارهای مثبت بازیکنان در طول بازی و تمرین درج و ثبت می‌شود. این کار هم با تکنولوژی جدید میسر شده است.

 

برسیم به کشور خودمان. ما در میان این پیشرفتهای روزافزون در کجا قرار داریم؟

مانیتورینگ تمرین از دیگر مواردی است که در فوتبال اروپا انجام می‌شود، اما هنوز به ایران نیامده است. ما این‌جا در نهایت یک دوربین داریم، اما در آن‌جا در تمام زوایا دوربین‌هایی کاشته شده است و همه فعل‌وانفعالات تمرین زیر نظر است. شرایط برای ورود این تکنولوژی‌ها به فوتبال ما فراهم نیست؛ چرا؟ چون فوتبال ما هدف ندارد. ما فقط می‌خواهیم بازی کنیم و مسابقه ترتیب دهیم و جلو برویم؛ درحالی‌که ابتدا باید ببینیم فوتبال را برای چه می‌خواهیم؟ اگر می‌خواهیم تیم ملی قدرتمندي داشته باشیم، باید شکل ما تغییر کند. اگر هم می‌خواهیم مانند انگلیس نگاه تجاری داشته باشیم، بازهم باید نگاه متفاوتی داشته باشیم. ما هیچ دیدی به ورزش و فوتبال نداریم. فوتبال آلمان حدود 20 سال قبل به تیم‌های باشگاهی خود دستور داد طبق فلسفه‌ی تیم ملی پیش بروند؛ چرا‌که هدفش موفقیت تیم ملی بود. اگر می‌خواهیم درآمدزایی داشته باشیم، باید چهار اصل را رعایت کنیم که ما هیچ‌کدام را نداریم؛ نه حق پخش داریم، نه بحث اسپانسرشیپ را که شامل تبلیغات محیطی و اسپانسر روی لباس و کوبرندینگ و ... است. سومین مسأله مربوط به فروش کالاها با برند باشگاه است که می‌تواند از ساعت و پستونك بچه باشد تا شال و لباس خود تیم که متأسفانه این را هم نداریم. چهارمین راه هم بلیت‌فروشی است که در این هم مشکل داریم. پس ما هیچ‌کدام از راه‌های درآمدزایی باشگاه‌ها را نداریم. از طرفی جلوی مهم‌ترین اسپانسر ورزش یعنی دولت را هم گرفته‌ایم.

پیشنهاد پیشران توسعه به شما : VAR چیست؟