ساخت چین 2025 چیست؟

«ساخت چین ۲۰۲۵» برنامه‌ی جامعی برای ارتقای صنایع در این کشور صنعتی است. چینی‌ها برای تدوین این طرح جامع از برنامه «صنعت ۴.۰» آلمان الهام گرفته‌اند که اولین بار در سال ۲۰۱۱ مركز توجه قرار گرفت و در سال ۲۰۱۳ به تصویب رسید.

انقلابی در فناوری

ساخت چین 2025

برنامه ده‌ساله چین برای ارتقای صنعت و فناوری در این کشور از سال 2015 آغاز شد. چینی‌ها تلاش می‌کنند با توسل به این طرح‌ها قله‌های فناوری را فتح و شروع به صادرات علم به دیگر نقاط جهان کنند.

جواد منصوری، سفیر سابق ایران در چین، در گفتوگو با «پیشران توسعه»:

چین به مهم‌ترین صادرکننده علم و فناوری در جهان تبدیل خواهد شد

برنامه های چین برای توسعه فناوری در قالب برنامه های «ساخت چین ۲۰۲۵» برنامه ای خلق الساعه نیست که در ماه ها و حتی سال اخیر تصمیم به اجرای آن از سوی حزب حاکم در این کشور گرفته شده باشد. یک سال پیش، حزب کمونیست چین مسیرها را برای تجارت آزاد با جهان ایجاد کرد و برخی محدودیت های سنتی را نیز از پیشرو برداشت. از سوی دیگر، گفته میشود چینی ها این برنامه را از سال ۲۰۱۳ کلید زده و دو سال بعد آن را به شکل رسمی رونمایی کرده اند.

ایالات متحده برنامه ۲۰۲۵ چین را تهدیدی برای نقش رهبری خود میداند

فناوری، سوژه جدید تقابل اژدهای زرد و عقاب طلایی

اندیشکده‌ای چینی با نام «آکادمی مهندسی»، تحت نظارت وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین در سال ۲۰۱۳ استراتژی صنعتی جدیدی را برای این کشور طراحی کرد. طرحی که در می ۲۰۱۵ به‌طور رسمی از آن رونمایی شد. مقامات و مسئولان سیاسی در این کشور، طرح تأییدشده را به‌عنوان راهکاری برای تقابل و غلبه بر فناوری‌های روز جهان معرفی می‌کنند. این استراتژی با آن‌که هنوز با اندکی پروپاگاندای رسانه‌ای دنبال می‌شود، همچنان بخش‌های مبهم و نامشخصی دارد؛ از آن جمله می‌توان به عبور از سد آهنین موجود در چین اشاره کرد؛ ساختار پیچیده و بوروکراتیک حزب کمونیست.

عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت‌وگو با «پیشران توسعه»:

انتخاب‌های سخت چشم بادمی‌ها

امیر ناظمی، دکترای سیاست گذاری علم و فناوری دارد و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است. مطالعات او درباره سیاست گذاری و برنامه ریزی، ما را بر آن داشت تا با این عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره‎ی برنامه ی چین 2025 گفت وگو کنیم. ناظمی در این گفت وگو با نگاهی به تاریخ توسعه، چین را مرکز مداقه قرار میدهد و به مفاهیمی مانند توسعه، برنامه ریزی در ایران و چین و ابعاد مختلف برنامه چین 2025 می پردازد. در زیر گزارشی از این مصاحبه آمده است.

چین از اجرای برنامه 2025 چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

تجارت و تکنولوژی سلاح‌هـای عصـــــر جدید

جنگ جهانی دوم تصوری از قدرت را در ذهن جهان ایجاد کرد که بر اساس این تصور، هر کشوری که توان نظامی بیشتری داشته باشد، لاجرم در صحنه بین‌الملل تأثیرگذارتر خواهد بود. بر اساس همین تصور، سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به سال‌های سیاه جنگ سرد تبدیل شد. اکنون اما مناسبات بین‌المللی در زمینه جذب و کسب قدرت تغییر ماهیت داده‌اند. آن که در این عرصه توان و قدرت صنعتی و اقتصادی بیشتری داشته باشد، می‌تواند به‌عنوان کشوری توانمند در صحنه جهانی به ایفای نقش بپردازد.

تزریق نوآوری به اقتصاد

«ايده اصلي اين طرح اين است که نوآوري را در مرکز اقتصاد چين تحقق بخشد»؛ اينها را آلبرتو پرو کيني، محققي که درباره برنامه چين 2025 مطالعه کرده است، در برنامه اينترنتي نسل آينده مي‌گويد. او درباره جاه‌طلبانه‌بودن برنامه چيني‌ها مي‌گويد: چيني‌ها بارها نشان داده‌اند توانايي به‌دست‌آوردن نوآوري‌ها را دارند و براي رسيدن به اين هدف، زير‌ساخت‌هاي مناسب را فراهم کرده‌اند.

عضو اتاق بازرگانی ایران- چین مطرح کرد:

برنامه های چینی، چینی نیست

مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین، سال‌هاست به واسطه‎ی فعالیت‌های اقتصادی خود، مدیران و شرکت‌های چینی را می‌شناسد. او جنس برنامه‌ریزی چینی‌ها را برخلاف تصور بسیاری از ما از کالا‌های چینی، چینی نمی‌شناسد؛ برنامه‌هایی دقیق و حساب‌شده که بیش‌تر مواقع زودتر از زمان تعیین‌شده به اهداف خود دست می‌یابند و معتقد است کم‌تر غیرچینی‌ است که چینی‌ها را به درستی بشناسد.