پرونده‌ای درباره حضور تکنولوژی در ورزش، فوتبال و جام جهانی

آخرالزمان همین‌جاست؟

اگر نگاهی به مسابقات ورزشی در چند دهه گذشته داشته باشیم، به‌ خوبی متوجه تغییرات کیفی این مسابقات می‌شویم؛ تغییری بزرگ و محسوس که به خوبی نشان از تحول در جنبه‌های گوناگون ورزش دارد. حالا ورزش در همه رشته‌ها پیشرفتی گسترده داشته و بدون‌شک چنین توسعه‌ای را مدیون ورود علم و تکنولوژی به آن است. ورود تکنولوژی باعث شد ورزش در جنبه‌های متفاوتی از نوع تمرینات و شکل حضور ورزشکاران گرفته تا اقلام ورزشی و حتی غذا‌خوردن آنان تحت ‌تأثیر قرار گیرد.

تکنولوژی در فوتبال

شر لازم یا فرشته عدالت؟

ناخن‌هایتان را تا پوست جویده‌اید؛ این حساس‌ترین مسابقه‌ی چند فصلی است که تیم‌تان یک پای آن است. سال‌هاست جامی ‌نبرده‌اید و کُری‌خوانی‌های تلخ حریفان را به جان خریده‌اید. بعد از چند فصل ناامیدکننده که در آن برای فتح جام شانسی نداشتید، حالا تیم‌تان خودش را به دیدار حساس رسانده است؛ چیزی مثل لحظه نشستن روی صندلی کنکور؛ درست وقتی برگه پاسخ‌نامه از عرق انگشتان‌تان خیس است و به همه شب‌های تست‌زدن، کلاس کنکور، هزینه‌های پدر، دعاهای مادر و حسادت‌های اطرافیان فکر می‌کنید.

آیا اشتباهات داوری بخشی از فوتبال خواهد بود؟

این فوتبال لعنتی !

وقتی از فوتبال حرف می‌زنیم، دقیقا از چه چیزی سخن می‌گوییم؟ شاید جواب این سؤال چندان دشوار نباشد. ممکن است عده‌ای فوتبال را یک رشته ورزشی بدانند، عده‌ای آن را یک اتفاق بزرگ‌تر بپندارند و عده‌ای نیز آن را خودِ زندگی تصویر کنند. هرچه که باشد، این رشته جذاب ورزشی، امروز پرطرفدار‌ترین اتفاقی است که در دنیای ورزش رخ داده است.

تکنولوژی در دنیای توپ گرد؛ آری یا نه؟

مجلس شبیه، در ذکر مصائب شیرین فوتبال بدوی

درست از همان لحظاتی که انگلیسی‌ها تصمیم گرفتند سر مقبره توفیق بهرام‌اف آذربایجانی‌الاصل به نشانه تشکر گل ببرند، معلوم شد نبود تکنولوژی و اصرار به «بدوی نگه‌داشتن» چقدر می‌تواند گمنام‌ترین انسان‌ها را محبوب یک ملت کند.

درباره تکنولوژیهای حاضر در بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان

جام جهانی علم و فوتبال 2018 روسیه

در سال‌های گذشته فناوری‌های مختلفی به فوتبال راه پیدا کرده که هدف آن‌ها کمک به داوران، رهگیری فعالیت‌های بدنی بازیکنان و افزایش ایمنی ورزشگاه‌ها و مواردی از این دست بوده است. فوتبال، این ورزش جذاب و پدیده شناخته‌شده جهان، سال‌های‌ سال با حفظ چهره سنتی خود، جذابیتش را در سطحی بالا حفظ کرده بود، اما نفوذ ناعدالتی در فوتبال و اشتباهات عجیب داوران، باعث شد فیفا با حضور رییس جدید و ضدفسادش؛ یعنی جیانی اینفانیتوی ایتالیایی - سوئیسی، تن به مدرن‌کردن فوتبال بدهد.

کمکداور ویدئویی در جام جهانی و آینده لیگ برتر

VAR چیست؟

استفاده از فناوری‌های ویدئویی در دنیای امروز به‌عنوان بحثی مهم مطرح است و در جام جهانی از آن استفاده می‌شود. پس از سال‌ها کشمکش برای استفاده از فناوری‌های ویدئویی در فوتبال برای کمک به داوران، ما برای اولین‌بار در جام کنفدراسیون‌های سال گذشته شاهد این تکنولوژی بودیم و اکنون در بوندس‌لیگا و سری آ از آن استفاده می‌شود. از این تکنولوژی برای اولین‌بار در نوامبر 2017 در انگلستان استفاده شده است؛ هنگامی ‌که «سه‌شیرها» در دیداری دوستانه با آلمان روبه‌رو شدند و سپس در تاریخ هشت ژانویه در مسابقه برایتون‌آلبیون مقابل کریستال‌پالاس در جام حذفی به کار رفت.

توپ پُر منتقدان VAR

شاید از آن زمانی که فدراسیون جهانی فوتبال به صورت رسمی خبرِ استفاده از سیستم کمک‌داور ویدئویی را در جام جهانی 2018 روسیه اعلام کرد، تا وقتی که کولیا آندرس، داور بازی استرالیا و فرانسه، برای اولین‌بار از این سیستم استفاده کرد و یک ضربه پنالتی به سود فرانسه گرفت، فکرش را هم نمی‌کرد استفاده از این تکنولوژی جدید در جام جهانی تا این حد چالش‌برانگیز باشد.

اکبر محمدی از ورود تکنولوژی به فوتبال می‌گوید:

ویدئوچک روح جوانمردانه فوتبال را حفظ می‌کند

نسل طلایی حال حاضر فوتبال ایران که امید اصلی تیم ملی ایران در جام جهانی نیز به‌شمار می‌روند، روزی از سوی اکبر محمدی در تیم ملی جوانان به بازی گرفته شدند. ستاره‌هایی مانند علیرضا جهان‌بخش و سردار آزمون که سردمداران آن تیم بودند؛ تیمی‌که در یک‌چهارم نهایی به کره‌جنوبی باخت، اما بازی‌های خوبش از یاد نمی‌رود.

هومن افاضلی درباره تأثیر تکنولوژی در ورزش می‌گوید:

خروج از فوتبال سنتی با VAR

هومن افاضلی را فوتبالی‌ها رسما از زمانی شناختند که در کنار علی دایی در تیم ملی حضور پیدا کرد. او سپس هدایت تیم امیدهای ایران را بر عهده گرفت و در آخر در نفت تهران، لیگ هفدهم را به پایان رساند. او با این تیم تهرانی استارت خوبی داشت و نتایج پذیرفته‌شده‌ای گرفت و آن‌ها را از قعر جدول دور کرد؛ اما مشکلات مالی عجیب‌و‌غریب، انگیزه را از بازیکنان این تیم گرفت و در نهایت آن‌ها را به‌عنوان تیم پانزدهم جدول، راهی لیگ یک کرد.

فوتبال و نقش تکنولوژی در آن در گفت‌وگوی «پیشران توسعه» با هوشنگ نصیرزاده:

ویدئوچک جذابیت فوتبال را کاهش می‌دهد!

هوشنگ نصیرزاده نزد فوتبال‌دوستان ایرانی چهره‌ای ‌آشناست؛ کسی که در دوران حرفه‌ای داوری به آنچه می‌‌‌خواست نرسید، اما با کارشناسی‌های دقیق و متفاوتش و همچنین علم بالایی که در این زمینه داشت، خیلی زود به برجسته‌ترین کارشناس داوری تبدیل شد.

در جام جهاني روسيه از چه تکنولوژي‌هايي استفاده مي‌شود

قانون مور؛ گسترش تکنولوژي در فوتبال

بر اساس نظريه گوردون مور، يکي از مؤسسان شرکت اينتل که بعدها به نام قانون مور نيز شناخته شد، تعداد ترانزيستورها در هر تراشه‌ به‌طور ميانگين در هر سال دو برابر مي‌شود. از آن‌جا که تراشه‌ها يکي از عناصر اصلي صنايع الکترونيک و فناوري‌هاي نوين محسوب مي‌شوند، قانون مور به نمادي از سرعت رشد تکنولوژي تبديل شده است.

گزارشی از لحظه‌هایی که تکنولوژی می‌توانست در جام جهانی باشد و نبو

آه اِی داور!

بیش از 52 سال از تنها قهرمانی انگلستان در جام جهانی می‌گذرد. جام جهانی 1966 را برخی جامی می‌دانند که انگلیسی‌ها زیر سایه ملکه، قهرمان جهان شدند. در آن سال داوران به اندازه‌ای اتفاقات عجیب‌وغریبی را در زمین مسابقه به نفع میزبان جام جهانی رقم زدند که هنوز همان یک قهرمانی هم برازنده سه‌شیرها تصور نمی‌شود؛ اما قرار نیست در این‌جا درباره جام جهانی 1966 حرف بزنیم. ماجرا را از 1966 آغاز کردیم تا به یاد بیاوریم مردمانی که خود را صاحبان فوتبال می‌دانند، در یکی از پرحاشیه‌ترین ادوار جام جهانی قهرمان شدند.

حمیدرضا صدر در گفت‌وگو با «پیشران توسعه»:

مگر می‌ شود بدون تکنولوژی جلو رفت؟

فوتبال از زمانی که به دست انگلیسی‌ها به وجود آمد تا امروز که شاهد برگزاری بیست‌ویکمین دوره جام جهانی هستیم، راه زیادی آمده و تغییرات بسیاری به خود دیده است؛ اما شاید هیچ‌چیز در فوتبال به اندازه این پرسش که تکنولوژی قرار است چه بر سر فوتبال بیاورد، چالش‌برانگیز نبوده است. گروهی فوتبالِ گره‌خورده با تکنولوژی را فرصتی عالی برای این بازی می‌دانند تا با بهره‌گیری از آن، ضعف‌های موجود در خودش مانند اشتباهات داوری را از بین ببرد و آن را به یک بازی عادلانه نزدیک کند؛ اما گروهی دیگر تکنولوژی را آفتی برای فوتبال می‌دانند که ماهیت جذاب آن را به مخاطره انداخته است.

فناوری در خدمت فوتبال

با آمدن جیانی اینفانتینو به‌جای سپ بلاتر در رأس فیفا، پروژه حضور تکنولوژی در فوتبال رنگ‌وبویی دیگر به خود گرفته است. امسال در روسیه برای اولین‌بار، از کمک‌داور ویدیویی یا در اصطلاح VAR در جام‌ جهانی استفاده شد؛ سیستمی که چندین لیگ معتبر ازجمله بوندسلیگای آلمان و سری‌آ ایتالیا از آن در فصل گذشته خود استفاده کرده‌اند. VAR از سوی تیمی متشکل از یک داور فعال یا بازنشسته، یک دستیار و اپراتور فنی پشتیبانی می‌شود.

تکنولوژی‌هایی که می‌توانند در آینده فوتبال را تغییر دهند

همه ما تا الان به تکنولوژی خط دروازه عادت کرده ایم. پیشرفت تکنولوژیکی که بسیاری آن را پس می‌زدند و حتی از ورود آن به فوتبال می‌ترسیدند، در حقیقت به‌عنوان ضمینه‌ای بسیار خوشایند شناخته شده و تقریبا به طرز بی‌نظیری وارد این بازی شده است؛ به نحوی که کم‌ترکسی در استفاده از آن تردید می‌کند. نوآوری بعدی چه خواهد بود و دنیای فوتبال در سال 2025 چگونه خواهد بود؟

گزارش اختصاصی «پیشران توسعه» از زیرساخت‌ها و فناوری‌های ویژه‌ی جام جهانی 2018 روسیه

مستطیل فناوری

موردوویا آرنا را می‌شد از هتل محل اقامت تیم پرتغال به‌آسانی دید. با این‌که این هتل در قلب سارانسک جا خوش کرده و ورزشگاه موردوویا آرنا در حاشیه‌ی دایره‌ی مرکزی این شهر، اما این شهر آن‌قدر کوچک است که بتوان پیاده کم‌تر از یک ساعت از یک سوی شهر به سوی دیگر آن رفت. شهر 300هزارنفری سارانسک، یکی از 11 شهر میزبان جام جهانی 2018 روسیه است و ما تا سال‌ها این شهر را با رویارویی دو تیم ایران و پرتغال به یاد خواهیم آورد.