خانپیتو داور میشه.

توی یک ظهر تابستان که خانپیتو، مشغول رسیدگی به امور گیم بود...

تکنولـوژی چگونه صنعت سینما را دگرگون میکند؟

اگر می‌خواهید ببینید تکنولوژی به‌کار‌گرفته‌شده در فیلم‌ها، چقدر پیشرفت کرده، فقط کافی است فیلمی قدیمی‌ را تماشا کنید تا تفاوت‌ها را مشاهده کنید. برای این تفاوت‌ها می‌توان به نمونه‌های فراوانی اشاره کرد؛ از تلفن‌های همراه دهه‌ی 80 که اندازه جعبه‌های کفش بودند گرفته تا یک گودزیلای پلاستیکی که ژاپن را تهدید می‌کرد. پیشرفت تکنولوژی به‌کار‌رفته در فیلم‌ها به حدی بوده که گاهی دیدن صحنه‌ای از فیلم‌های قدیمی، ‌شما را به خنده می‌اندازد.

تغییر ماهیت سینما با تکنولوژی؟

برخی هنر را سر‌گرمی‌ می‌دانند و برخی دیگر برایش کارکردهای مهم‌تری متصورند. در بین دیدگاه‌های مختلف از چیستی هنر - در حوزه‌های گوناگون - نظریه‌ای جذاب‌تر از بقیه، هنر و انواع آن را آینه‌ای می‌داند برای ترسیم آینده انسان در هر زمینه‌ای. در حقیقت، هنر برای آن دست افراد آرزوساز است و پیشگو. آن‌ها برای اثبات این نظریه، مثال‌های ریزودرشت فراوانی دارند. مثلا می‌روند سراغ دنیای ادبیات و کتاب‌های ژول‌ورن. آن زمان که ژول‌ورن، نویسنده‌ی فقید فرانسوی، «هزار فرسنگ زیر دریا» را نوشته بود، کسی خیال نمی‌کرد انسان در کم‌تر از یک قرن بعد زیردریایی‌های اتمی ‌را بسازد و رؤیای دور از ذهن ژول‌ورن را محقق کند.

عبور از مرز خيال و واقع

فيلم پلنگ سياه

فیلم «پلنگ سیاه» ادامه‌ی داستان تچالا (قهرمان داستان) و کشور بی‌نظیرش «واکاندا» در دنیای سینمایی مارول است؛ جایی که«تچالا»، پسر ارشد پادشاه فقید «تچاکا» که در فیلم «جنگ داخلی» به علت بمب‌گذاری در سازمان ملل کشته شد، باید مسؤولیت جدید خود به عنوان «پادشاه واکاندا» را بپذیرد؛ مسؤولیتی که مشکلات، دشمنان و وظایف جدیدی را به همراه خواهد داشت.

از تخیل تا واقعیت

چیزی که همواره فیلم‌های علمی ‌و تخیلی را از دیگر ژانرهای فیلم‌سازی متمایز می‌کند، این واقعیت است که معمولا داستان این فیلم‌ها در دنیایی اتفاق می‌افتد که پر از فناوری‌هایی است که در دنیای واقعی نمونه واقعی آن‌ها وجود ندارد. با سرعت‌گرفتن رشد تکنولوژی در دنیای واقعی، ساخت چنین دنیایی تخیلی که تمام ابزارها و تجهیزاتش بسیار پیشرفته‌تر از دنیای واقعی اطراف ما باشد،

چشم‌اندازهای آینده: داستان های علمی - تخیلی با الهام از مایکروسافت

ماشین شروع

دایره‌المعارف علمی - تخیلی، جرج بیر را بهترین نویسنده‌ی داستان‌های علمی - تخیلی می‌داند. بیر در سال 2006 جایزه‌ی Robert A. Heinlein Award را برای مجموعه‌ی آثارش به دست آورد. او یکی از دو نویسنده‌ای است که در همه‌ی بخش‌ها، جایزه‌ی نوبل را دریافت کرده است. بیر در آثارش زمینه‌های تغییر ژنتیک و تکامل انسان را کاویده است (داستان رادیوی داروین که جایزه‌ی نوبل 1999 را گرفت). او در داستان‌هایش همچنین به کاوش در زمینه‌ی فناوری نانو و رایانه‌های بیولوژیکی (Blood Music، داستان کوتاهی که در سال 1985 نوبل گرفت) و حتی به سیاست بین‌المللی و استعمار (Moving Mars) و شکل احتمالی سفر واقعی بین‌ستاره‌ای (Hull Zero Three‌) پرداخته است.