راه یک‌طرفه
قرداد های مشارکت عمومی –خصوصی یک نوع از همکاری‌های اقتصادی است که با مشارکت بخش عمومی و خصوصی صورت می‌گیرد. این نوع قرار داد برای نخستین بار در جهان برای ساخت سیستم آبرسانی شهر نیویورک به کار گرفته شد. الگوی موفقی که توانست در دنیا گسترش یابد و مسیر توسعه اقتصادی را هموار کند. از آن زمان تاکنون این الگو توانسته است در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه، زیر ساخت‌ها و بستر‌های مناسب را فراهم کند. در این شماره به بررسی این قرار داد‌ها در ایران، شرایط آن و الزامات و بسترهای توسعه این نوع از مشارکت پرداخته ایم.
«عربستان 2030»
به باور کارشناسان بین‌المللی، شاهزادگان سعودی و در راس آنها محمد بن سلمان تلاش می‌کنند با رونمایی از سند چشم‌انداز توسعه موسوم به ۲۰۳۰ جای خالی نهادهای دموکراتیک در این کشور را پر کند. هدف بلند مدت عربستان نیز از چشم‌انداز توسعه ۲۰۳۰، عهده‌داری نقش رهبری در جهان اسلام و جامعه عرب است. برنامه که بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان کودتای آل سلمان علیه آل سعود نام می برند. در این بخش می توانید بیشتر با برنامه 2030 عربستان آشنا شوید.
پسران توسعه
این بار خانپیتو به تشخیص دست زده و قرار است «حباب» را درمان کند. البته که کار خان پیتو آسان نیست. علاوه بر قصه‌ی خان پیتو می‌توانید داستان کوتاه «سلام،سلام» اثر سینان مک گوییر نویسنده کتاب های علمی تخیلی را بخوانید. این داستان نیز از مجموعه «چشم‌اندازهای آینده: داستان‌های علمی-تخیلی با الهام از مایکروسافت» انتخاب شده است. پسران توسعه این بار سراغ رباتی رفته است که رهبر اکستر شده است. نام این ربات یامی است. نقش خاص این ربات بهانه‌ی خوبی بود تا بیشتر نقش تکنولوژی را در دنیای موسیقی بررسی کنیم.
توسعه در اتاق شیشه‌ای
می‌توان شفافیت را به عنوان نقطه اشتراک حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بازار سرمایه تلقی کرد. پیشران توسعه با بررسی وضعیت مالی تمامی شرکت های حوزه فاوا که تاکنون در بازار سرمایه حضور پیدا کرده اند نشان داده است که به طور عمده این شرکت ها توانسته اند به واسطه حضور در این بازار علاوه بر افزایش شفافیت، به رشد مناسبی دست پیدا کنند. در این پرونده همچنین راه ها و مزایای پیوستن به بازار سرمایه مورد بررسی بیشتر قرار گرفته است.
پسران توسعه
راه رفتن در مرز واقعیت و خیال در سینمای مارول، نقش تکنولوژی در ساخت و ماهیت سینما، قصه‌هایی از آینده و ماجراجوی هایی خان پیتو در زمین مسابقه بخش های دیگر پسران توسعه است.
قضاوت وارونه
با بررسی هر یک از ارکان ورزش فوتبال، می‌توان شاهد حضور تکنولوژی بود و از قضا کسانی که این هم‌نشینی را درک نکرده‌اند، بی‌شک نمی‌توانند ورود به عرصه‌های بزرگ ورزشی را به خوبی درک کنند.
بی‌سرزمین‌تر از باد
چاق، پیر، فرتوت و ناتوان، توصیفات آشنایی است که مصنوع انحصار با خود به همراه می‌آورد. گویی این سرنوشت محتوم بازاری است که گرفتار انحصار شده است.
ساخت چین 2025
برنامه ده ساله چین برای ارتقای صنعت و فناوری در این کشور از سال ۲۰۱۵ آغاز شد. چینی‌ها تلاش می‌کنند با توسل به این طرح قله‌های فناوری را فتح کند.
برنامه ای در یک قدمی هدف
تحولات و ضرورت توسعه، برنامه ریزی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را بیش از گذشته واجد اهمیت کرده است. فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه توسعه ششم علاوه بر اینکه در تمامی بخش های مختلف نقشی اساسی را بر عهده دارد؛ به طور مستقل نیز بار بزرگی از توسعه را به دوش گرفته است.
بی اعتمادی های زیان بار
صنعت IT و ICT به واسطه توسعه آن در سال های اخیر در کشور و همچنین تحولات سریع آن؛ ترکیبی پیچیده و متنوع از بازیگران و ذی نفعان این صنعت را پدید آورده است.این پرونده درصدد معرفی و بررسی عملکرد برخی از بازیگران قدیمی و جدید صنفی این صنعت است.
امیدی برای نوشیدن آب
کشاورزی در ایران بالاترین سهم مصرف آب را به خود اختصاص داده است. با بالا گرفتن بحران آب در ایران ، نحوه ی مصرف آب به موضوعیتی جدید بدل شده است. بهره گیری از دانش جدید، تکنولوژی و فناوری اطلاعات شیوه هایی است که به واسطه آن می توان وضعیت بهره وری در صنعت کشاورزی و مصرف آب را بهبود بخشید.
پس ران توسعه
خود را در میانِ نشریه‌ای پر از سروصدای فناورانه و سخن‌های بزرگ، تراژدی‌وار، در حال فعالیت و هدفمند، جا کرده‌ایم، نخست به التماس، تقاضای تورقی هرچند سرسرانه داریم. باور ندارید؟ بفرمایید به ضیافتی باورنکردنی! باورش خواهد کرد. ما عادت به باورهای، غیرقابل باور داریم.